Cukrzyca jest przewlekłą chorobą wynikającą z nieprawidłowej przemiany materii. Podstawowym objawem cukrzycy jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Wyróżniamy cukrzycę typu 1, typu 2, cukrzycę ciężarnych i cukrzycę wtórną.
Cukrzyca typu 1 wywołana jest uszkodzeniem komórek trzustki odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny do krwi w wyniku czego organizm nie jest w stanie skutecznie obniżać poziomu cukru. Występuje u ludzi młodych. Leczenie oparte jest na podawaniu insuliny.
Cukrzyca typu 2 wywołana jest nieprawidłowym działaniem insuliny w organizmie. Występuje u ludzi starszych. Bardzo często chorobie towarzyszą inne dolegliwości takie jak otyłość lub nadciśnienie tętnicze. Leczenie początkowo koncentruje się na diecie i doustnych lekach przeciwcukrzycowych a w następnej kolejności leczeniu insuliną.
Cukrzyca ciężarnych pojawia się w okresie ciąży i ustępuje w momencie urodzenia dziecka. Wystąpienie tego rodzaju cukrzycy zwiększa ryzyko zachorowania w przyszłości w stosunku do kobiet, u których w czasie ciąży cukrzyca nie pojawiła się.
Cukrzyca wtórna występuje w wyniku działania leków, chorób gruczołów dokrewnych, genetycznych uwarunkowań chorób przemiany materii, chorób trzustki oraz w wyniku niedożywienia i głodu.