Definicja denominacji.
W każdym kraju prędzej czy później następuje denominacja, która polega zastąpieniu obecnej waluty nową. Najważniejsze w takich momentach jest to by nie wpłynęła ona na kurs poszczególnej waluty.
W takich momentach denominacja obejmuję wszystkie dziedziny życia. Ludzie nie tylko zmieniają kwotę wypłat, ale także ceny czy kursy walut. Wszystko to jest kontrolowane przez władze danego kraju. Ważne jest taka denominacja przechodziła według konkretnego wzorca i przestrzegała wszystkie proporcje, które muszą być zachowane w takich momentach. W przeciwnym razie gospodarka danego kraju może całkowicie upaść pogrążając całe państwo.
Ta specyficzna reforma pieniężna jest robiona stosunkowo rzadko, gdyż koszty jakie musi ponieść wtedy państwo są ogromne. Najczęściej podczas takie denominacji zmniejszana jest wysokość pieniądza. Przykładowo zamiast milionów zarabiamy tylko tysiące. Takie postępowanie ma za zadanie usprawnienie pracy całego kraju. Decyzja o podjęciu denominacji musi mieć w podłożu dobro danego kraju a nie pobudki osobiste. W Polsce do tej pory byty dwie takie reformy. Ostatnia miała miejsce w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym czwartym roku.