Definicja dewaluacji.
Dewaluacja jest to bardzo specyficzna reforma pieniężna, która prędzej czy później musi nastąpić w każdym kraju. Dewaluacja polega na obniżeniu sztywnego kursu względem innych walut. Może ona nastąpić tylko wtedy, gdy władze danego kraju stwierdzą, że jest to konieczność, bez której nie można się obejść.
Takie postępowanie ma ułatwić bilans płatniczy, jaki jest wtedy w bankach. Decyzję o tym podejmuje najczęściej bank centralny, który jest odpowiedzialny za sytuację finansową w poszczególnym państwie.
Dewaluacja ma charakter czysto techniczny. Ta reforma nie niesie za sobą zmiany pieniądza. Dzięki niej praca banków w kraju ulega znacznej poprawie. A co za tym idzie płynność finansowa danego kraju jest na odpowiednim poziomie. W przypadku, gdy mamy do czynienia z płynnym kursem walutowym to mamy wtedy do czynienia z deprecjacją. Wiele osób myli te pojęcia, gdyż mają podobne działanie, jedynie forma jego się zmienia. Bardzo często taka reforma jest połączona z innymi na przykład z denominacją. Dzieje się tak, gdyż w takich momentach najłatwiej jest dokonać odpowiednich korekt, jeżeli o to chodzi. Oczywiście denominacja jest reformą, która jest o wiele rzadsza od dewaluacji.