Sposób urzeczywistnienia danego zjawiska, faktu, który wystąpił w ciągu określonego czasu i w danym miejscu. Forma różnorodnego przedstawienia informacji.
Obecnie na świecie istnieje wiele tysięcy rodzajów dokumentów. Ich podziału można dokonać głównie według kryteriów sposobu sporządzania, wzajemnych odniesień lub okoliczności podjęcia. W dzisiejszych czasach najważniejszym jednak podziałem jest ten na elektroniczne i rzeczywiste. Do wizualnych dokumentów można zaliczyć rozmaite formy piśmiennicze (książki, gazety, pamiętniki, umowy, życiorysy, wiersze) i niepiśmiennicze (fotografie, mapy, fotoreportarze). Natomiast audiowizualne sposoby urzeczywistnienia faktów to przede wszystkim filmy. Można również stworzyć, napisać dokument pierwotny, wtórny i pochodny.
Każda dziedzina życia uznaje tak naprawdę inną definicję i formę dokumentu. Wszystko zależy od funkcji (zazwyczaj jest to funkcja informacyjna, poznawcza, naukowa, rozrywkowa, archiwalna, historyczna, techniczna) jaką ma pełnić i dostępnej technologii. Może to być elektroniczny plik tekstowy, dokument tożsamości, umowa kupna – sprzedaży, akt notarialny.