Harmonia to pojęcie o kilku znaczeniach, które można zdefiniować w następujący sposób:
- W mitologii greckiej, harmonia to uosobienie ładu i zgodności. Była córką Afrodyty i Aresa, a żoną Kadmosa, założyciela Teb. Otrzymała od bogów piękny naszyjnik, który jednak przynosił nieszczęście jego posiadaczom.
- W estetyce, harmonia to zgodność, wzajemne dopełnianie się lub właściwe proporcje elementów tworzących dzieło sztuki. Harmonia może dotyczyć kształtów, barw, dźwięków, rymów, rytmu czy kompozycji. Harmonia jest jednym z podstawowych kryteriów oceny piękna i wartości artystycznej.
- W etyce, harmonia to zgoda, porozumienie lub pokój między ludźmi lub grupami społecznymi. Harmonia oznacza brak konfliktów, przemocy czy niesprawiedliwości. Harmonia jest jednym z ideałów moralnych i politycznych.
- W muzyce, harmonia to sposób łączenia i budowy akordów w utworze muzycznym. Harmonia wyraża się we współbrzmieniach i relacjach między dźwiękami o różnej wysokości. Harmonia jest jednym z głównych elementów struktury wielogłosowego dzieła muzycznego.
- W teorii muzyki, harmonia to nauka o budowie i łączeniu akordów. Harmonia jest jedną z dyscyplin teoretycznych, stanowiącą wspólnie z kontrapunktem, nauką o formach muzycznych oraz instrumentoznawstwem kanon wykształcenia muzycznego. Harmonia bada zasady i systemy harmoniczne stosowane w różnych epokach i stylach.
Harmonia jest więc pojęciem bardzo uniwersalnym i wieloznacznym, które można stosować do opisu różnych rodzajów zgodności, proporcji lub współbrzmienia. Harmonia jest częścią naszej wiedzy i kultury.