Industrializm to pojęcie używane w socjologii, ekonomii i historii, które oznacza zjawisko społeczno-gospodarcze polegające na dominacji przemysłu nad innymi sektorami gospodarki, a także na wpływie przemysłu na kształtowanie się kultury, polityki i świadomości społecznej. Industrializm wiąże się z procesem industrializacji, czyli uprzemysłowienia społeczeństwa tradycyjnego dzięki wprowadzeniu mechanizacji produkcji, standaryzacji czasu pracy, podziału pracy i wzrostu wydajności. Industrializm jest zatem zarówno efektem, jak i czynnikiem rozwoju cywilizacji przemysłowej.
Industrializm ma swoje korzenie w rewolucji przemysłowej, która rozpoczęła się w XVIII wieku w Anglii i rozprzestrzeniła się na całą Europę i świat. Rewolucja przemysłowa doprowadziła do zmiany źródeł energii (z drewna na węgiel), wynalazku maszyny parowej i innych maszyn i urządzeń produkcyjnych, rozwoju transportu (kolej, żegluga), komunikacji (telegraf, telefon) i handlu (rynki światowe). Rewolucja przemysłowa spowodowała również zmiany demograficzne (wzrost liczby ludności, migracje ludności wiejskiej do miast), społeczne (powstanie klasy robotniczej, ruchy socjalistyczne i związkowe, emancypacja kobiet), polityczne (rewolucje burżuazyjne i narodowe, imperializm) i kulturowe (oświecenie, romantyzm, pozytywizm).
Industrializm był dominującym modelem rozwoju społeczno-gospodarczego do połowy XX wieku, kiedy to zaczął być krytykowany i kwestionowany przez różne ruchy i teorie alternatywne. Niektóre z nich to: antyindustrializm (krytyka negatywnych skutków industrializmu dla środowiska naturalnego, zdrowia ludzi i wartości duchowych), postindustrializm (teza o przejściu od społeczeństwa przemysłowego do społeczeństwa informacyjnego lub usługowego), neoluddyzm (sprzeciw wobec technologii i maszyn jako zagrożenia dla ludzkości), ekologia głęboka (filozofia szacunku dla wszystkich form życia i harmonii z naturą), czy ruchy alterglobalistyczne (protesty przeciwko globalizacji gospodarczej i nierównościom społecznym) .
Industrializm jest więc złożonym i wielowymiarowym zjawiskiem, które ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Z jednej strony industrializm przyczynił się do wzrostu dobrobytu materialnego, postępu technicznego i naukowego, demokratyzacji społeczeństwa i pluralizmu kulturowego. Z drugiej strony industrializm spowodował degradację środowiska naturalnego, alienację ludzi od siebie i od natury, konflikty społeczne i polityczne, utratę tożsamości kulturowej i sensu życia.