Definicja kapitału ludzkiego.
Kapitał ludzki to określenie stosowane na całokształt nagromadzonej przez pracowników wiedzy fachowej, która im służy do zarabiania pieniędzy i pomnażania zysku pracodawcy. Dzięki posiadanej wiedzy możliwe jest właśnie pomnażanie uzyskiwanego dochodu.
Kapitał ludzki charakteryzuje się konkurencyjnością, to znaczy że jeżeli dany pracownik użycza swojej fachowej wiedzy i doświadczenia jednemu pracodawcy w danym miejscu pracy, to nie jest w stanie pracować równocześnie w innym miejscu. Ciągłe podnoszenie kwalifikacji pracowników powoduje, że przedsiębiorstwo uzyskuje większe zyski.
Kapitał ludzki określany jest mianem zasobu i składa się na niego wiedza, zdrowie fizyczne i psychiczne, a także wszelkie zdolności. Określa on także zdolności przystosowawcze człowieka do nowej pracy, rozwiązywania wynikłych w niej problemów i powierzonych przez kierownictwo zadań, a także sprzyja powstawaniu nowych innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań.
Kapitał ludzki to po prostu wszyscy pracownicy pracujący w firmie. Wszystkie zatrudnione w niej osoby- nie tylko pracownicy umysłowi, ale i także fizyczni. Im wyższy indeks kapitału ludzkiego tym wyższe dochody uzyskiwane przez pracodawcę, czy też właściciela firmy.