Definicja koksu, pojęcie wyjaśnione w pełni i w sposób zrozumiały. Termin opisany szczegółowo.
Koks – jest paliwem wytwarzanym na bazie węgla kamiennego, wygrzewanego w specjalnym piecu koksowniczym w temperaturze nieprzekraczającej 1200 stopni Celsjusza. Do wytworzenia koksu potrzebne są też gazy spalinowe.
Jest to materiał palny o wyższej kaloryczności niż zwykły węgiel wydobywany w kopalniach w postaci naturalnych. Posiada w sobie nawet do 95 procent wartości, podczas gdy inne materiały posiadają niższą wartość. Koks jest paliwem stałym, o porowatej, szorstkiej strukturze. Cechą charakterystyczną jest jego kolor przypominający wyblakły czarny lub nietypowy szary.
Ze względu na swoje wysokie moce paliwowe, koks używany jest na szeroką skalę w hutnictwie, jako rozpałka do pieców hutniczych, jako ruszt, używany jest, jako paliwo do kotłów grzewczych szczególnie tych o większym mocach przerobowych.
Koks ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę, materiał nie spala się w szybkim tempie, dlatego jest bardzo wygodnym paliwem, którego nie ma potrzeby nadmiernie często uzupełniać w urządzeniu grzewczym. Jest wiec wygodny w użyciu i zarazem bardzo ekonomiczny. W znaczeniu potocznym, w slangu młodzieżowym, koks to określenie dla pewnego rodzaju narkotyków.