Definicja konformizmu.
Konformizm pochodzi od łacińskiego słowa conformo, które oznacza nadaje kształt. Jest to termin odnoszący się do człowieka, który początkowo, zanim dołączył do innej grupy społecznej, posiadał własne zasady, reguły postępowania i kodeks moralny. Po zostaniu członkiem określonej grupy przejął on zachowania, normy postępowania oraz zasady życia, które wyznają członkowie tej grupy. Jest to po prostu poddanie się wpływowi grupy. Takie właśnie ujęcie konformizmu proponuje psychologia społeczna.
Jeśli chodzi natomiast o socjologię, to według niej jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to by jednostka dostosowała się do społeczeństwa.
Konformistami możemy zostać z kilku powodów. Niektórymi z nich są na przykład lęk przed odrzuceniem, wygoda, pragnienie zawsze posiadania racji, a także wysokie sankcje, które grożą każdemu człowiekowi za nie przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad i norm społecznych.
Konformizm może odbywać się na kilku poziomach. Najniższym z nich jest uleganie, identyfikacja oraz introjekcja.
Najbardziej podatne na wpływy konformistyczne są osoby, które w toku socjalizacji społecznej niestety nie uzyskały zbyt silnej osobowości i są bardzo podatne na wpływy innych.