Definicja resocjalizacji.
Resocjalizacja jest procesem zmian zachodzących w jednostce społecznej na skutek określonych działań. Mając na myśli jednostkę społeczną myślimy o osobie, zazwyczaj wywodzącej się z patologicznego środowiska, w którym nieistotne są żadne normy i zasady obowiązujące wśród pozostałej części społeczeństwa.
Działanie resocjalizacyjne ma na celu ukształtowanie na nowo osobowości danego człowieka, tak by życie w społeczności zbiorowej nie stanowiło dla niego problemu. Podczas tego procesu dotychczasowe cechy i zachowania zastępowane są nowymi, których wcześniej dana osoba nie znała lub nie chciała przyswoić.
Resocjalizacja jest szansą dla osób, które wywodzą się z patologicznych środowisk, dla młodzieży przebywającej w zakładach poprawczych lub osadzonych w więzieniach. Proces ten daje możliwość dostrzeżenia własnych błędów życiowych i wyciągnięcia z nich wniosków na kształtowanie własnej przyszłości według nowych zasad.
Proces modyfikacji zachowań może być przeprowadzany w zakładach zamkniętych, ale również w domu, jeśli spełnia on oczekiwane wymogi, w szkole czy zakładzie pracy.
Najważniejszym aspektem jest odpowiednie, indywidualne kształtowanie tego procesu tak by był on owocny.