Definicja salda.
Saldo jest określeniem wywodzącym się od łacińskiego solidus. Określany tym mianem jest stan konta na daną chwilę, jako stan konta rozumiemy różnicę pomiędzy obrotami po obydwu stronach danego konta. Przychody ewidencjonowane po stronie „Ma”, pomniejszone o łączną wartość wydatków, kosztów i strat ujmowanych po stronie „Winien” dla badanego okresu dają właśnie saldo.
W zależności od rodzaju konta saldo może występować w różnych formach. I tak konta aktywne będą miały salda debetowe. Z kolei na kontach pasywnych występują salda kredytowe. Konto będzie wykazywało saldo po stronie, na której notujemy większe obroty, ponieważ obroty aktywów są większe po stronie „Debet”, saldo jest wykazywane po tej właśnie stronie. Ta sama reguła dotyczy kont pasywnych.
Kontami, które mogą wykazywać różne salda są konta aktywno-pasywne i tak jak w przypadku wcześniej omawianych ustalenie salda polega na porównaniu obydwu stron konta z tą różnicą, że nie wynik nie jest określony regułą. Poprzez określenie salda konta możemy ustalić wiele istotnych dla funkcjonowania przedsiębiorstwa informacji dotyczących m.in. składników majątku, zobowiązań wobec kontrahentów, gotówki w kasie.