Definicja terminu środowisko. Wyjaśnienie pojęcia.
Środowisko jest najczęściej określane jako ogół elementów nieożywionych i ożywionych, tych zarówno naturalnych, jak i powstałych w wyniku twórczej, pośredniej lub bezpośredniej działalności człowieka, które występujących na ściśle określonym obszarze oraz wszelkie ich wzajemne powiązania, oddziaływania i występujące pomiędzy nimi zależności.
Środowisko jest zdecydowanie pojęciem podrzędnym w stosunku do przyrody, która obejmuje również elementy ożywione. Środowisko możemy podzielić z uwagi na stopień przekształcenia go przez człowieka na środowisko naturalne, środowisko antropogeniczne, środowisko sztuczne, a także środowisko zdegradowane.
W Polsce za korzystanie ze środowiska oraz jego zasobów, jak i wprowadzanie w nim zmian poprzez jego zanieczyszczanie, pobierane są opłaty na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska, a także nakłada się bardzo wysokie kary za nielegalne niszczenie środowiska jak i jego zasobów.
Jedną z zasadniczych i zarazem najważniejszych właściwości środowiska przyrodniczego – naturalnego jest równowaga naturalna, która zachodzi zawsze, gdy zarówno odpływ, jak i dopływ energii oraz materii w przyrodzie są zrównoważone i ściśle ze sobą powiązane. Jeśli w jednym miejscu materia odpływa to na jej miejsce musi dopłynąć nowa materia, gdyż nic w przyrodzie nie może zginąć bezpowrotnie. Środowisko przyrodnicze znajduje się w ciągłej i nieustannej interakcji z człowiekiem, a działalność człowieka ma bezpośredni lub pośredni wpływ na środowisko.