Definicja sublimacji
Sublimacja to zwrot używany przez wszystkich chemików i fizyków. Jest to proces, dzięki któremu dana substancja przechodzi ze stanu stałego w lotny. Przykładem może być suchy lód, który w pewnym momencie zaczyna parować tworząc specyficzną mgiełkę wokół siebie.
Sublimacja swoje początki ma w dwunastym wieku, kiedy to nikomu znany alchemik, Geberem jako pierwszy opisał to zjawisko. Jednak dopiero w następnych wiekach sublimacja znalazła zastosowanie. Od tamtego czasu jest wykorzystywana przez laborantów chemicznych na całym świecie.
Większość substancji, jakie znamy się podlega temu procesowi w naturalnych warunkach. Dopiero odpowiedni wpływ temperatury czy ciśnienia może dać oczekiwany efekt. Dlatego procesy te mogą się jedynie odbywać w wyspecjalizowanych laboratoriach. W takich miejscach wykwalifikowani chemicy są w stanie każdą substancję poddać temu procesowi. Badania nad jego zastosowaniem spędziły niejednemu naukowcowi sen z oczu. Najczęściej sublimację wykorzystuje się do oczyszczania związków chemicznych z różnego rodzaju zanieczyszczenia. Zjawiskiem odwrotnym do sublimacji jest resublimacja, który zamienia lotną substancję w stałą, co także nie jest łatwym procesem.