Definicja szkła, termin opisany i pojęcie wyjaśnione w sposób zrozumiały.
Szkło – jest materiałem zakwalifikowanym do klasy nieorganicznych, swoją formę zawdzięcza schodzeniu, które sprowadziło je do postaci stałej. W procesie tym nie doszło do wytworzenia się krystalizacji.
Szkło składa się z molekułów, które charakteryzują się brakiem możliwości przemieszczania. Jest to materiał nietrwały. Jego kruchość zależy od grubości powierzchni całkowitej. Im cieńszy plaster, tym materia jest mniej wytrzymała na działanie otoczenia. Podczas uszkodzenia powstają rysy lub podłużne pęknięcia. Przy mocnym, mechanicznym zniszczeniu materiału, całość może rozsypać się na bardzo małe cząstki. Szkło używane jest w wielu gałęziach gospodarki. W budownictwie, w gastronomii, w przemyśle motoryzacyjnym, do produkcji luster i wielu innych przedmiotów codziennego użytku. Szkło może być gładkie lub ozdobne, zbrojone w zależności od przeznaczenia.
Do wytworzenia szkła potrzebny jest piasek kwarcowy, węglan sodu, węglan wapnia oraz tlenki boru i ołowiu. Po dodaniu związków chemicznych, szkło zmienia kolor. Najpopularniejsze to: przezroczyste, przyciemniane, mleczne, brązowe, zielone. Nieoszlifowana bądź stłuczona materia stanowi niebezpieczeństwo dla skóry człowieka.