Definicja tautologii.
Przykłady tautologii spotykamy bardzo często w języku potocznym. Są to takie fragmenty wypowiedzi, w których za pomocą kilku różnych słów przekazywany jest ten sam sens. Podobieństwa do tautologii wykazują także pleonazmy oraz parafrazy, z tym, że wprawny użytkownik języka bez problemu rozróżni te konstrukcje.
Nagminne używanie tautologii świadczy z reguły o naszej niewielkiej sprawności językowej. Wystarczy dużo czytać, by uniknąć wielu tego rodzaju konstrukcji, a także starać się używać rozumu podczas mówienia. Typowym przykładem tautologii są zwroty „źródło i geneza tego utworu”, „tylko i wyłącznie”, „w rzeczywistości i naprawdę”, „specjalistyczny i fachowy”, a także wiele podobnych.
Tautologie charakteryzują się tym, że oba człony w zwrocie są sobie równe, jest to konstrukcja współrzędna (spójniki i, oraz). Występują nieco rzadziej, niż pleonazmy (masło maślane) czy parafrazy (omawianie użytego pojęcia w tym samym zdaniu).
Warto próbować podczas formułowania zdań unikać rozbudowywania konstrukcji wyrazowych, ponieważ chęć stosowania kwiecistej i różnorodnej mowy bardzo często skutkuje właśnie tworzeniem tautologii.
Gdy nie znamy znaczenia jakiegoś słowa, lepiej go nie używać, niż wzbudzać śmiech.