Definicja podatku VAT, wyjaśnienie i opis pojęcia VATu.
Jak wiemy czasem nazywany jest podatkiem pośrednim. Jest to taksa od Towarów i Usług. Jego koncepcją jest zminimalizowanie wzrostu ceny, jaką w fazie końcowej pokrywa ostateczny klient, najczęściej osoba fizyczna. Reformy gospodarcze z 1993 roku wprowadziły do polskiej gospodarki po raz pierwszy podatek VAT.
Pozytywnym aspektem podatku VAT jest jego tzw. przerzucalność począwszy od pierwotnego producenta, poprzez usługodawcę lub pośrednika aż do ostatecznego odbiorcy – konsumenta.
Istnienie podatku od Towarów i Usług nakłania do stosowania się przez podmioty występujące w łańcuchu dostaw do stosowania legalnych praktyk i wywiązywania się z obowiązujących powszechnie norm prawnych. Dzięki możliwości odzyskania opłaconej stawki do kolejnego podmiotu w łańcuchu.
Opodatkowaniu VAT podlega świadczenie usług, sprzedaż towarów, dostawa towarów, import, eksport. Odpłatne świadczenia usług to również świadczenia na rzecz osób prywatnych i podmiotów prawnych.
Stawki podatku VAT – Od 1 stycznia 2011 do 31 grudnia 2013 obowiązują następujące stawki:
Podstawowa stawka dla większości towarów i usług – 23%. Stawka obniżona -: 8% dla niektórych usług, oraz 5% (stawka 5% na produkty żywnościowe, książki na wszystkich nośnikach fizycznych i czasopisma).
7% – stawkę ustanowiono dla rolników zryczałtowanych.