Inaczej krwawienie. Hemoroidy to bardzo gęsty splot naczyń krwionośnych znajdujący się w błonie śluzowej odbytnicy. Pełni on funkcję uszczelniacza odbytu. Współpracuje ze zwieraczem wewnętrznym i zewnętrznym. U zdrowego pacjenta podczas badania jest nie wyczuwalny.
U osób, u których lekarz wykrywa hemoroidy występuje zatrzymanie krwi, która nie może znaleźć ujścia i gromadzi się w postaci małych tętniczek ciała jamistego. W omawianym przypadku pojawiają się w błonie śluzowej pod postacią guzkowatych wypukłości.
Objawy choroby hemoroidalnej występują zazwyczaj grupowo, są bardzo dokuczliwe i nieprzyjemne. U zdecydowanej większości obserwuje się świąd, krwawienie, pieczenie a w szczególności uczucie niekompletnego wypróżnienia. Hemoroidy znacznie utrudniają życie.
Diagnoza lekarska opiera się głównie na badaniu za pomocą palca. Istnieją różne rodzaje leczenia hemoroidów. Jedne wymagają hospitalizacji (przypalanie, nakłuwanie) a inne nie (czopki, maści do i około odbytnicze). Na rynku można spotkać również środki dostępne bez recepty. O sposobie leczenia decyduje lekarz na postawie zaawansowania choroby i stopniu jej uciążliwości.