To związki chemiczne wytwarzane w każdym żywym organizmie i wydzielane przez poszczególne gruczoły dokrewne. Do najważniejszych gruczołów należą: podwzgórze, przysadka mózgowa płatu przedniego i tylnego, szyszynka, gruczoł tarczycowy, przytarczyczny, przedsionki w sercu, wątroba, trzustka, kora i rdzeń nadnerczy, tkanka tłuszczowa, jądra, jajniki, łożysko, grasica.
Głównym zadaniem hormonów jest utrzymanie stałości w organizmie człowieka bez względu na zmieniające się bodźce pochodzące z zewnątrz. Przede wszystkim regulują działania poszczególnych organów, tkanek. Dodatkowo mogą pobudzać komórki lub je hamować. Układ hormonalny człowieka reguluje większość funkcji życiowych. Gruczoły dokrewne są odpowiedzialne za wzrost, gospodarkę wodną organizmu, produkcję insuliny, ciepła, możliwość zajścia w ciążę.
W przypadku, gdy któryś z gruczołów jest upośledzony i nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów należy przywrócić zachwianą równowagę. Najczęściej pomaga regularne przyjmowanie tabletek hormonalnych lub innych preparatów mających na celu pobudzenie produkcji. Poziom hormonów mierzy się poprzez badanie laboratoryjne krwi.