Film jest audiowizualnym (dźwięk zsynchronizowany z obrazem) utworem złożonym ze scen. Sceny natomiast składają się z ujęć.
Film utrwalany jest na 35 mm światłoczułej błonie fotograficznej w postaci kadrów, które przesuwają się w projektorze filmowym z prędkością 24 kadrów na sekundę, co daje złudzenie ciągłości ruchu. Na potrzeby telewizji rejestruje się filmy również na innych nośnikach (magnetycznych i cyfrowych).
Pod względem treści można wyróżnić między innymi film historyczny (historia bohaterów nakłada się na historię narodu często w przełomowym okresie), dla dzieci (skierowane do młodego odbiorcy, pozbawiony przemocy, raczej przekazujący wartości takie jak dobro i przyjaźń), katastroficzny (odnosi się do kataklizmu lub poważnego wypadku takiego jak zatopienie okrętu czy katastrofy wywołanej np. wielkim pożarem), komediowy (postaci i wydarzenia w filmie budzą rozbawienie lub sympatię odbiorcy, film kończy się happy endem), obyczajowy (mówiący o sposobach postępowania, zwyczajach, zachowaniach, codzienności), sensacyjny (celem filmu jest wywołanie silnych emocji, pokazanie szybkiego i często zaskakującego przebiegu wydarzeń, częstym motywem jest zbrodnia, pościg, sceny kaskaderskie).